SOMON BALIĞI YEMEĞİ

 

 

                                                 

 

 

 

                        Yakışıklı oğlum Ada eskiden balığı bayıla bayıla yerdi.Ama artık onuda zorla yediriyorum.Artık sıcaklardan mı yoksa yemeklerden mi sıkıldı anlayamadım.Geçen gün yine yaptım ama yemedi.Ben yine de sizlere yazıyorum.Umarım sizlerin bebişleri afiyetle yer.

 

                   Bu arada ben somon dedim ama tabi her türlü balıkla yapabilirsiniz.Bizim doktorumuz somon önerdiği için biz Ada'ya hep somon aldık.Haftada 3 öğünü balık olsun dedi.Ama artık tek öğünü zor yediriyorum.Ama kendimize aldığımız diğer balık çeşitlerinden de yedirdik tabi.

 

             Malzemeler:

  • Bir parça somon
  • Patates
  • Domates
  • Kabak
  • Biraz tuz
  • Biraz salça (tercihe göre)

 

                         Eğer balığınızı marketten alıyorsanız,temizletip tek öğünlük halde parçalara böldürün.Parçalar bebeğinizin tek öğünde bitirebileceği büyüklükte olsun.Önce patatesleri tencerenin dibine yuvarlak kesip yerleştirdim.Sonra yıkadığım balığın parçasını üzerine koydum.Biraz kabak dilimleri ve domatesleri de yuvarlak kesip koydum.Çok az salçayı temiz içme suyunda eritip tencereye döktüm.Yine düdüklü de yaparsanız iyi olur.Çok az da tuz atabilirsiniz.Pişince servise hazır.

 

                     Özellikle somon balığı içindeki omega 3 nedeniyle bebeklerimize yedirmemiz gereken bir besin.Omega 3'ün bebeklerin beyin gelişiminde önemli rol oynadığı kanıtlanmış.Aslında en önemli kaynakları balık,ceviz,keten tohumu,yeşil yapraklı sebzelerde de az biraz varmış.Ama keten tohumu bebeklere kesinlikle'!!! doktor söylemeden yedirilmemesi gereken bir şey.Lütfen doktorunuza danışmadan bebeğinize yedirmeyin.Hiperaktif çocuklarda da bunun sebebinin aslında omega 3 eksikliğinden kaynaklandığı bulunmuş ve omega 3 takviyeli haplarla bu açıkları giderilen çocukların daha rahat oldukları gözlenmiş.Omega 3 ile ilgili elimdeki kitaptan derleceğim bilgileri daha sonra uzun uzun yazacağım.

 

                   Doktorumuz Ada'ya ilk balık yiyebilirsin dediğinde ben sadece suda haşlıyordum içine sebzesini atıp ama tuz koymadan.1 yaşından küçük çocuğu olan anneler böyle yaparlarsa daha iyi olur.

 

     AFİYET OLSUN...

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !